Bir şehri yaşamak | Ankara

50.YIL Parkından Atakule'ye bakış
50.YIL Parkından Atakule’ye bakış

 

“Bir kenti ziyaret edeceksiniz onu tanımak için arka sokaklarında gezinin, şehrin gerçek kimliğini orada bulacaksınız” cümlesi Herhangi bir kente yolum düşerse her zaman aklımdadır ve mümkün olduğunca modern şehir hayatının süslediği alanların dışında kalan bölgeleri görmek isterim. Turist olarak gittiğimiz bir şehirde bu düşünceyle hareket edebiliyoruz. Peki ya kendi yaşadığımız şehirde nasıl yaşıyoruz? Cidden bulunduğumuz şehri yaşıyor muyuz? Yoksa iş,okul,ev vb. çemberlerde bize dayatılan alanlarda mı günlerimizi geçiriyoruz?

Ankara’da şehir merkezi Kızılay’dan da daha yukarıya doğru  Kuğulupark-bestekar sokak etrafında şekillenmeye başladı. Okul/İş ve ev hayatlarının dışında kalan zamanlarda insanlar genellikle bu bölgelerde zaman geçiriyorlar. Peki Ankara sadece Tunalı ya da kızılay,bahçelievler ve diğer daha çok cafe ve barların olduğu bölgelerden mi oluşuyor? Bunu kıstas alırsak Ulus, Dışkapı, Altındağ gibi Ankara’nın ilk mahallelerinin olduğu bölgeleri nasıl değerlendireceğiz? Bu ikilemde gerçek Ankara hangisi? Yani Tunalı’da güzel bir cafede kahvesini içerken kitabını okuyan genç kız mı Ankara’lı yoksa Altındağ’da oturup Ulus’ta ayakkabı boyacılığı yapan yaşlı amca mı? Ankara’yı gezmek isteyen bir kişi nerelere gidince evet Ankara’yı gezdim diye düşünmeli?

Bu sorular sadece Ankara için değil aslında bir çok büyükşehir için böyle. Yani bir tarafta kapitalizmle eklemlenerek gelişen şehrin gözde bölgeleri diğer tarafta içerisinde şehrin kimliğini barındıran, yozlaşmaya direnen ve şehrin kodlarını okuyabileceğimiz “ilk yerleşim” bölgeleri. Galiba bir şehri yaşamak için en güzeli mümkün olduğunca şehrin bu iki tarafını da yaşayabilmek. Yani bir Cumartesi günü öğlen Tunalı’da kahve içerken ertesi gün Ulus’ta ayakkabı boyatıp esnafla muhabbet edebilmek,Kale’nin altında bulunan dar sokaklarda yürüyebilmek…

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s