Image

Aslında hepimiz korkağız

BAMBU DERGİ 10.SAYI/15.SAYFA

Evden çıkan 9-10 yaşlarındaki çocuk okula giderken kullandığı sokağın belediyenin bilmem ne  çalışması yüzünden kapatıldığını gördü ; duraksadı ,okula gitmekten vazgeçti ve eve geri döndü. Annesine hastayım dedi o gün okula gitmedi.

Her gün alıştığı hatta her anını ezbere bildiği yol kapalı olduğu için okula gitmemişti. Çünkü o yola o kadar alışmıştı ki okula giden başka bir yol bilmiyordu. O güne kadar başka bir yol arama ihtiyacı duymamıştı ilk kez böyle bir ihtiyaç ortaya çıkmıştı ama o başka bir yol aramaya cesaret etmeyi bırak,başka bir yol olacağını düşünmemişti bile. Hayatını o kadar teklemişti ki başka alternatiflerin olabileceğinin farkında bile değildi. Başka yolların,başka sokakların belki daha güzel ağaçlarla kaplı olduğunu belki bir başka sokakta renkli merdivenler olabileceğini aklına bile getirmiyordu. Bunun adı düzen miydi? Yoksa hayata kendini kapatarak anlamsız bir tekleşmek mi? Neden bu kadar korkuyordu başka bir Dünya kurmaktan? Alışkanlıklarını kaybederse başka bir şeye sahip olamama korkusu muydu yaşadığı? Bildiklerini yapmazsa başka birşey öğrenemem diye mi çekiniyordu? Başka bir yol olabileceğini ona unutturan şey neydi?. Bu sorular aslında hepimizin soruları değil mi ? Yani mesela sende 40 yaşına geldiğin zaman daha güzel iş fırsatlarını kaçırma pahasına  mevcut işini kaybetmekten korkmayacak mısın?Ya da yıllardır oturduğun semtten,komşularından vazgeçip taşınmaya cesaret edemeyecek olan sen değil misin?

Arkadaşlarından rahatsız olacaksın onları kaybedince yalnız kalmaktan korkup sesini çıkartmayacaksın, işini sevmeyeceksin ayrılınca başka bir iş bulamamaktan korkup ömür boyu sevmediğin işi yapacaksın, sevgiline sitemlerin olacak seni terketmesinden korkup belli etmeyeceksin, devlet üzerine her türlü baskıyı yapacak hapishaneye girmekten,fişlenmekten korkacaksın direnmeyeceksin. Yani kardeşim sen aslında hayat boyu sadece korkacaksın. Sevdiğin arkadaşlıkları kaybedeceksin,Mutlu olabileceğin bir işi kaybedeceksin, hakettiğin bir ilişkiyi kaybedeceksin yani kısaca güzel bir Dünya’da yaşamayı kaybedeceksin. Ta ki korkularını yenene kadar hep kaybedeceksin…

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s