Küçük Prens Sergisi / Ankara

IMG_5326

“Kelebeklerle tanışmak istiyorsam, bir iki tırtıla katlanmayı öğrenmek zorundayım. Kendini yargılamak başkalarını yargılamaktan daha güçtür. Kendini yargılamayı başarabilirsen gerçek bir bilgesin demektir.”  

279 Farklı Dil ve Lehçe’de Küçük Prens

Türkiye’deki Küçük Prens koleksiyonerlerinin bir süredir Küçük Prens Müzesi kurma girişimleri devam ediyor. Müze kurmaya giden bu keyifli yolculukta ise Küçük Prens Sergileriyle farklı noktalarda Küçük Prens okurlarıyla buluşuyorlar. Ankara’da bir alışveriş merkezindeki sergi de bunlardan. Küçük Prens’in 279 farklı dil ve lehçedeki çevirisi Ankara’da sergileniyor. 15 Ocak -12 Şubat tarihleri arasında Kentpark Alışveriş Merkezinde sergilenen kitaplar arasında Türkçede basılmış ilk nüshalardan Kürtçe çevirilere, T9 diliyle yapılmış çevirilerden aynadan okunabilen ters yazılmış çevirilere, üç boyutlu mini çevirilerden en küçük ebatta basılmışlara kadar akla hayale gelmeyecek birbirinden ilginç onlarca Küçük Prens kitabı yer alıyor.

IMG_5321
Sergideki mini Küçük Prens kitapları

Küçük Prens Müzesi de Ankara’da Olmalı

Küçük Prens kitaplarının arasında gezip, farklı dil ve lehçelerdeki kitapları inceledikten sonra kesinlikle müzesi olmalı düşüncesi eminim herkesin aklından geçiyordur. Serginin bir AVM’de yer alması bir önyargı yaratsa da Küçük Prens ile tanışıklığı henüz gelişmemiş başta çocuklar ve diğer yetişkinler için bu durum aslında bir fırsat. Küçük Prens sergisinin, “klişe AVM etkinliklerinden” olmadığını 2-3 dakika orada bulunan herkes farkediyor ve benim izlediğim kadarıyla kimse tüm sergiyi gezmeden oradan ayrılmıyor. Siyasi hayatın son günlerde iyice griye boyadığı Ankara, Küçük Prens sergisiyle biraz nefes alıyor. Kişisel temennim kurulacak müzenin de Ankara’da olması yönünde. Hem belki de böylece Küçük Prens müzesi de Ankaralılar için deniz misyonunu görmüş olur.

IMG_5342
Küçük Prens Sergisi / KentPark AVM, ANKARA

“İnsan binlerce, milyonlarca yıldızın birinde yaşayan eşsiz bir tek çiçeği seviyorsa, yıldızlara bakmakla bile mutlu olur. “Çiçeğim oralarda bir yerdedir” der. Ama koyun çiçeği yerse, sanki yıldızların hepsi birden sönüverir.”  Küçük Prens sergisini gezince yıldızların içinde yaşayan bir çiçeği izliyor gibi olmamak elde değil.

Sergiyi hazırlamak için emek veren herkesin emeğine sağlık… Müze Girişimi ile ilgili detaylı bilgi için kendi web siteleri ziyaret edilebilir.

IMG_5351
279 Farklı dil ve lehçenin kısa bilgi notları hazırlanmış
IMG_5344
1981-1990 Küçük Prens Yayıncıları
IMG_5345
1991-2000 Küçük Prens Yayıncıları
IMG_5346
2001-2014 Küçük Prens Yayıncıları
IMG_5347
2001-2014 Küçük Prens Yayıncıları
IMG_5349
2015 Küçük Prens Yayıncıları
IMG_5348
2015 Küçük Prens Yayıncıları
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s