Image

CHP Gençliğinin İhtiyacı: Farklı Bir Siyaset Tarzı

 

Türkiye siyasi yaşamında bugüne kadar kurulan her siyasi partinin ana kademe örgütlenmelerinin yanında faaliyet gösteren gençlik örgütlenmeleri adeta bir parti demirbaşı olarak görülmüş ve her partinin gençleşme iddiasında gençlik kolları vitrine sürülmüştür.

 Muhafazakar-sağ eğilimli siyasi partilerin parti içerisinde bir gençlik kolu yapılanmasına alternatif olarak “Ocak” yapılanmasıyla partili gençleri bir araya getirdiği Türkiye özelinde bir gerçektir. MHP’nin Ülkü Ocakları, BBP’nin Alperen Ocakları ve son olarak da AKP’nin Osmanlı Ocakları buna örnek olarak verilebilir. Bu ocak yapılanmalarının partiyle doğrudan bir resmi bağı olmamasına rağmen hiyerarşik olarak partiye bağlı çalıştıkları tüm kamuoyunun malumudur. Burada amaçlanan aslında bu ocakların legal çizgiyi “aşması halinde” partinin legal kimliğine zarar vermemektir. Yani Ülkü Ocaklarının yaptığı olası bir yasadışı faaliyetin MHP kurumsallığına zarar vermemesidir.Yıllarca bu ocakların eylemleri düşünüldüğünde bu bir gerçeklik olarak karşımıza çıkıyor. AKP’nin kurulduğu tarihten itibaren Gençlik Kolları aktif bir şekilde parti bünyesinde çalıştı. Ancak son süreçte AKP’ye yakınlığı ile bilinen Osmanlı Ocaklarının kurulması ve bu yapının özellikle Hürriyet Baskını gibi legal çizgiyi aşan eylemlerde adının geçmesi de AKP’nin kendi gençliği üzerindeki yapılanma stratejisini adım adım değiştirdiğini gösteriyor. Gelişen siyasi atmosfere göre Osmanlı Ocaklarında örgütlenen AKP’li gençlerin eylemlerinin parti ile ilişkisinin olmadığının savunulması hedefleniyor. Yani Muhafazakar-Sağ partilerin yıllardır kullandığı stratejiyi artık AKP de kullanıyor, en azından kullanmayı düşünüyor.
Peki karşısında parti içi örgütlenmelerin dışında ocak yapılanmalarıyla da bir arada duran bir kitle varken CHP gençliği nasıl örgütlenmeli? İşte kritik nokta burada başlıyor. Hiç şüphesiz hiç kimse CHP gençliğinin partinin dışında illegal faaliyetlere açık bir şekilde örgütlenmesini istemez. Kaldı ki bugüne kadar CHP’li gençlerin adı hiçbir zaman böyle olaylarla yan yana gelmemiştir. Kemal Kılıçdaroğlu’nun Genel Başkanlığı ile birlikte CHP Gençlik Kolları sadece bir ünvan olmaktan çıkmaya ve mücadelenin içine az da olsa yerleşmeye başlamıştır. Gezi Direnişi ve sonrasında artan toplumsal muhalefette CHP Gençlik Örgütlerinin mücadelesini azımsamak siyasi körlükten öteye gidemeyecektir. Ancak 12 milyon oy olan bir siyasi partinin gençlik örgütlenmesinin adından ve eylemlerinden daha güçlü bir şekilde söz ettirebilmesi artık bir temenni değil gerçek olmalıdır.
CHP, son günlerde örgüt içi yenilenmelerle gündemdeyken gençlik kollarında da yeni seçimler yapılmakta daha solda duran kadrolar partinin il/ilçe gençlik örgütlerine seçilmekte. CHP gençliğinin ihtiyacı olan ilk şey; parti ana kademesinden farklı bir siyaset tarzı ve bu siyaseti üretebilecek kadrolardır. Yani gençlik kolları kendi görevini miting alanı ve kurultay salonu süslemek olarak kabul etmemeli, siyaset üretmek için çalışmalıdır. Gündeme göre siyaseti parti milletvekilleri ve genel merkez yönetimi hali hazırda yürütmekte, salt bu gündemi takip eden bir gençlik örgütlenmesinin karşılık bulmasının pek bir mümkünatı yoktur. CHP Gençlik örgütleri, üniversiteli gençlerin farklı uzmanlıklarının bir araya getirilip parti için bir mücadele birleştirme alanına dönüştüğü bir yapıya kavuşmalı. Olması gereken tabiki CHP Gençlik Kollarının Parti yönetiminden bağımsız bir şekilde hareket etmesi değil. Sadece üst kademenin ardılı bir pozisyonla çalışmamasıdır. Yerel ve genel gündemde yapacağı açıklamalar ve eylemler ile gençliğin gündemini belirleyen bir aktör olmalı, gündemi takip eden bir figüran değil. CHP Gençliği aktör olduğu bir yapıyla örgütlenir ve mücadelesini büyütürse yıllardır kurulan bir düşün gerçekleşmesini hep beraber izleriz.
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s