Image

Mülteci Kampında Yaşam

Şanlıurfa’da Harran Konteyner Kentini gezme fırsatı buldum. Bu vesileyle hem izlenimlerimi hem de çektiğim fotoğrafları paylaşıyorum:

2011 yılında Suriye iç savaşının başlaması ve sivil halkın Suriye’den göç etmesi. Sonrası malum; göç yollarında hayatını kaybedenler, ailelerini bırakıp kaçmak zorunda kalanlar, tüm düzenlerinden bir gecede vazgeçmek zorunda kalanlar…

Suriye’de  Yüzyılın en büyük insanlık dramı yaşanırken bu dramın Türkiye’yi etkilememesini beklemek hayalperestlikten başka bir şey olmayacaktır şüphesiz. 2011’den bugüne geçen sürede Türkiye’ye yaklaşık 3 milyon Suriyeli göç etmiş durumda. Devlet, bu durumu ilk başlarda öngörememiş olacak ki o yıllarda göç edenlerin resmi sayısını hesaplama konusunda bile yeterli çalışmalar yapılmamaktaydı. Bugün ise hala farklı resmi kurumlar arasında “ne kadar Suriyelinin Türkiye’de olduğu” konusunda rakamsal farklılıklar olsa da yaklaşık 3 milyon Suriyelinin hali hazırda Türkiye’de yaşadığı herkesin ortak kabulü.

Türkiye’deki Suriyelilerin yalnızca %10- %15lik kesiminin yapılan kamplarda yaşadığı söyleniyor. Yani 2 milyon 700 bin Suriyeli ülkenin hemen hemen her şehrinde bir şekilde yaşam mücadelesi veriyor.

Evrensel mülteci ilkelerine göre mülteci kampları 1-2 yıllık geçici yaşam alanlarıdır ve mültecilerin bu sürelerden daha fazla bir süre kamplarda yaşamaya mahkum edilmesi de bir anlamıyla hapishane hayatını onlara yaşatmaktır. Ancak Türkiye’de çeşitli kamplarda 4-5 yıldır kamp hayatını yaşamakta olan Suriyeliler bulunmakta. Bu durum özellikle çocukların gelecek hayatları açısından da problemli bir durum oluşturmakta.

Bu kamplardan birisi Şanlıurfa’nın Harran ilçesinde bulunan Harran Konteynır Kenti. Kampta yaklaşık 14 bin Suriyeli yaşamakta. Fiziksel olarak “en yeterli kamplardan” gösterilmesine rağmen çocuklarının ayaklarının çıplak oluşu durumun hiç de öyle olmadığını gösteriyor.

Urfa’da 500 bini aşkın Suriyeli mültecinin olduğu söyleniyor. Bu rakam Dünya üzerinde de en çok mültecinin yaşadığı şehrin Urfa olması sonucunu oluşturmuş durumda. Zaten kentte bir gezinti sonrası bu durum net bir şekilde göze çarpıyor.

Mülteci Kampında Yaşamı Çektiğim Fotoğraflardan Bir Kaç Kare ile Aktarmaya Çalıştım:

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s